АЛГОРИТМ
дій учасників освітнього процесу за сигналами оповіщення цивільного захисту “Тривога”
Дії під час Повітряної тривоги
Підготовчі заходи:
- Учасники освітнього процесу мають заздалегідь бути ознайомлені з місцем розташування споруд фонду захисних споруд, а також правилами поведінки під час евакуації та укриття в захисних спорудах.
- Учасники освітнього процесу заздалегідь повинні вміти виконувати заходи з Плану реагування на надзвичайні ситуації або Інструкції навчального закладу, які передбачені на випадок отримання сигналу.
- Заклад освіти заздалегідь повинен розмістити всі покажчики напрямку руху для швидкого та безпечного проведення евакуаційних заходів учасників освітнього процесу.
- Під час евакуації та укриття в захисній споруді учасників освітнього процесу має супроводжувати відповідальна особа з числа працівників освітнього закладу.
- Заздалегідь встановлюються відповідальні особи, які після евакуації перевірять заклад на наявність присутніх учнів за межами захисної споруди.
Порядок дій при отриманні сигналу:
- Відповідальна особа у разі надходження сигналу вмикає наявну систему оповіщення навчального закладу.
- Вчитель має миттєво сповістити учнів (словесно) про загрозу або виникнення надзвичайної ситуації та припинити навчальне заняття.
- Відповідальна особа разом із вчителями має скоординувати хід евакуації учнів від класу до захисної споруди (укриття).
- Класи, в яких викладають вчителі, мають бути організовані для негайного пересування двома колонами в приміщенні класу та швидкого залишення кабінету. За можливості учні самоорганізовуються для залишення кабінету та руху до захисної споруди. При обмеженому просторі для пересування учні залишають приміщення групами.
- Відповідальні особи за евакуацію повинні знаходитись у заздалегідь визначених місцях та допомогти в організації та регулюванні швидкого руху до захисної споруди. До вчителів, які супроводжують молодші класи, приставити помічників.
- Медичний працівник повинен знаходитись у відведеному для нього місці для швидкого надання медичної допомоги.
- Відповідальні особи за евакуацію повинні знаходитися біля виходу із захисної споруди для здійснення контролю за порядком укриття учасників освітнього процесу та швидкого реагування у разі, якщо виявиться, що хтось відсутній.
- Учні або цілі класи, які знаходяться на подвір’ї закладу, під час сигналу тривоги повинні рухатися під наглядом вчителя або самостійно до захисної споруди.
- У середині захисної споруди відповідальні особи повинні забезпечити, щоб учні швидко та обережно зайняли свої місця. Після того як усі учні займуть свої місця відповідальний за клас повинен перевірити наявність усіх учнів.
- Під час перебування в захисній споруді вчителі та відповідальні особи повинні провести заходи, щоб заспокоїти дітей та всіх, хто знаходиться в ній.
Дії під час пожежі
Під час пожежі у приміщенні
• У випадку виникнення пожежі дії працівників закладу освіти мають бути спрямовані на створення безпеки учнів, їх рятування та евакуацію.
•.Кожен працівник, який виявив пожежу або її ознаки (задимлення, запах горіння або тління різних матеріалів тощо), зобов’язаний:
- негайно повідомити про це за тел 101 пожежну частину (при цьому слід чітко назвати адресу закладу, місце виникнення пожежі, а також свою посаду та прізвище);
- сповістити про пожежу директора;
- організувати зустріч пожежних підрозділів, вжити заходів щодо гасіння пожежі наявними засобами пожежегасіння.
• Директор закладу освіти зобов’язаний:
здійснювати керівництво евакуацією людей та гасіння пожежі до прибуття пожежних підрозділів;
організувати вимкнення мереж електро- і газопостачання і здійснення інших заходів, які сприяють ліквідації пожежі;
вчителям не можна залишати дітей без нагляду з моменту виявлення пожежі до її ліквідації;
залишаючи приміщення або будівлі, що постраждали від пожежі, потрібно зачинити за собою всі двері і вікна;
організувати перевірку всіх дітей, працівників, евакуйованих з будівлі за списками і журналами.
Дії при оповіщенні про радіоактивне зараження
1.Отримавши повідомлення штабу цивільної оборони (ЦО) про загрозу радіоактивного зараження, необхідно:
2.Оповістити працівників і учнів про радіоактивне зараження місцевості і поставити завдання із захисту учнів від ураження (відповідальний – директор навчального закладу);
3.Укрити учнів в приміщенні та провести додатково його герметизацію (затулити вікна, двері, горища, заклеїти в них щілини (відповідальні – класні керівники);
4.Організувати та провести йодопрофілактику ( відповідальні, медсестра класні керівники).
5.Прогнозувати радіаційну обстановку за даними місцевого штабу ЦО (відповідальний – директор закладу освіти); доповідати начальнику відділу освіти про стан справ (відповідальний – директор закладу освіти).
6.Провести додатково герметизацію харчових продуктів, питної води (відповідальний – шеф-кухар).
7.Використовувати для харчування лише продукти, що зберігалися у зачинених приміщеннях і не зазнали радіоактивного забруднення, консервацію; не вживайте овочі, які росли на забрудненому грунті; не пити воду із відкритих джерел та із мереж водопостачання після офіційного оголошення радіаційної небезпеки, колодязі накрийте; уникати тривалого перебування на забрудненій території; у приміщеннях щодня робити вологе прибирання з використанням миючих засобів; у разі перебування на відкритій, забрудненій радіоактивними речовинами місцевості обов’язково використовувати засоби захисту: для захисту органів дихання – протигаз, респіратор, ватно-марлеву чи проти пилову пов’язку, зволожену марлеву пов’язку, хустинку або будь-яку частину одягу; для захисту шкіри – спеціальний захисний одяг, плащ з капюшоном, накидку, комбінезон, гумове взуття і рукавиці.
8.Уточнити час евакуації. Забезпеччити першочергову евакуацію учнів.
9.Швидко зібрати необхідні документи, цінності, ліки, продукти, запас питної води, найпростіші засоби санітарної обробки та інші необхідні вам речі у герметичну валізу; по можливості негайно залишити зону радіоактивного забруднення.
10.Перед виходом з приміщення вимкнути джерела електро-, водо- і газопостачання, візьміть підготовлені речі, одягніть протигаз (респіратор, ватно-марлеву пов’язку), верхній одяг (плащ, пальто, накидку), гумові чоботи.
11.З прибуттям на нове місце перебування провести дезактивацію засобів захисту, одягу, взуття та санітарну обробку шкіри на спеціально обладнаному пункті або ж самостійно (зняти верхній одяг, ставши спиною проти вітру, по можливості почистити його; обробіть відкриті ділянки шкіри водою або спеціальним розчином, який буде видано кожному). Для оброблення шкіри можна використати марлю чи просто рушники.
Дії при оповіщенні про виникнення хімічної небезпеки
1.Отримавши повідомлення штабу ЦО про небезпеку хімічного зараження необхідно:
1.1.При забрудненні аміаком, хлором:
• негайно оповістити працівників та вивести учнів із зони зараження в безпечне місце (відповідальний – директор закладу освіти);
• укрити учнів у приміщенні в разі неможливості негайно вийти із зони зараження, провести додатково герметизацію приміщення (відповідальні – класні керівники);
• провести додатково герметизацію харчових продуктів, питної води (відповідальний – шеф-кухар);
• евакуювати учнів у безпечне місце після проходження першої хмари забрудненого повітря, якщо евакуація не проведена до її проходження (відповідальні – класні керівники);
• виявити уражених учнів та надати їм медичну допомогу; у разі необхідності направити до лікарні (відповідальні – медсестра, класні керівники);
• доповідати начальнику відділу освіти про стан справ (відповідальний – директор закладу освіти).
1.2.При забрудненні ртуттю, її парами:
• негайно повідомити начальника відділу освіти, штаб району та санепідемстанцію (відповідальний – директор закладу освіти);
• вивести учнів із забрудненої території та зробити неможливим доступ до неї ( відповідальний – директор закладу освіти);
• зробити механічне вилучення ртуті (зібрати вакуумною відсоскою) (відповідальна –медсестра);
• організувати демеркукрізацію та санітарний контроль з її проведенням – утримання парів ртуті в повороті, приміщення після демеркурізації не більш 0,0003 мг/м3 ) відповідальна – медсестра);
• зробити двічі контроль з інтервалом 7 днів за утриманням парів ртуті (відповідальна –медсестра);
• доповісти начальнику відділу освіти (відповідальний –
директор закладу освіти).